[7] „Trzynaście powodów” Jay Asher

Hej kochani ! Jeszcze przed maratonem chciałabym się z wami podzielić recenzją niesamowitej powieści. Mam nadzieję że wam się spodoba. Dziękuje wszystkim osobom, które chociaż raz weszły na mojego bloga. Te 2500 wyświetleń to jak dla mnie kosmiczna liczba. Mam nadzieję że zostaniecie ze mną na dłużej.

Autor Jay Asher

Liczba stron  272

Język  polski

Wydawnictwo Rebis

Tłumaczenie Aleksandra Górska

Tytuł oryginalny Thirteen Reasons Why

Data wydania 20 października 2015 

Ocena książki 9/10 

 12607225_828446550615655_553102232_n

Clay Jensen wraca do domu po szkole i przed drzwiami znajduje paczkę, w której są kasety. Na taśmach magnetofonowych jest nagrane życie jego koleżanki z klasy Hannah. Co w tym jest takiego dziwnego? Hannah parę tygodni temu popełniła samobójstwo. Na wstępie dziewczyna tłumaczy swoim słuchaczom, że jest trzynaście powodów jej śmierci. Przez trzynaście osób się zabiła.

 ”Chcę wcisnąć „Stop” w walkmanie i przewinąć, cofnąć całą tę rozmowę. Cofnąć się w przeszłość i ostrzec ich. Albo zrobić coś, by się w ogóle nie poznali. Ale nie mogę. Nie można przewinąć przeszłości.”

Całe 272 kartki to tylko jeden dzień z życia Claya, a tak dużo się tam dzieję. Nigdy nie byłam w sytuacji, w której dowiaduje się że jestem czyimś powodem śmierci. Nie wiem co bym zrobiła gdybym dowiedziała się czegoś takiego. W tej książce są poruszane dotychczasowe problemy młodzieży. To jak niektórzy sobie z wszystkim nie radzą. Z wielu powodów nie zdawałam sobie nawet sprawy. Trzynaście różnych historii, ale bardzo ze sobą związanych, przeżywająca to wszystko jedna osoba.

„ - A teraz czego pragniesz? Czego Ci brak? Może zacznijmy od tego.
- Po prostu mam już dość.
- Dość czego?
- Wszystkiego. Ludzi. Życia. Chcę, żeby się skończyło.”

Książkę znalazłam w bibliotece w swoim mieście jestem taka szczęśliwa, niesamowita perełka. Na pewno warto po nią sięgnąć. Historia o miłości, przyjaźni, przebaczeniu. Po skończeniu książki miałam ochotę płakać, nigdy tak nie miałam. To jak autor przedstawił nam ta historię jest godne podziwu. Wszystkie wydarzenia są bardzo spójne.  Tą książkę można czytać 50 razy, a i  tak wszystkie wydarzenia tak samo mocno będziemy przeżywać z bohaterami. Po tej powieści zdałam sobie jeszcze bardziej sprawę jakie życie jest krótkie, ale i ważne. Wszystko co robimy, powiemy wpływa na innych ludzi. Książka jak najbardziej zasługuję na wysoką ocenę. Nie jest to zwykła historia, autor swoja prostotą przedstawiam nam tragedię życia codziennego. 

Co sądzicie o tej powieści? Macie zamiar ja przeczytać, a może już jesteście po lekturze?

Książka bierze udział w wyzwaniu czytelniczym:” Czytam Young Adult” ” Przeczytam tyle, ile mam wzrostu”

13 myśli nt. „[7] „Trzynaście powodów” Jay Asher

  1. Polecam wszystkie po sobie, ponieważ z własnego doświadczenia wiem, ze zaczyna sie zapominać watki przy dłuższej przerwie. Jednak czytanie wszystkiego po kolei może irytować, bo na początku każdej książki autorka przypomina co działo sie poprzednio. Pozdrawiam.

  2. Już od dawna pragnę przeczytać „Trzynaście powodów”, ale zawsze brakuje funduszy :/ Wpadłam do Ciebie przypadkiem, ale dodaje blog do ulubionych i mam zamiar zaglądać tu częściej :)

    Pozdrawiam, Maniaczka Książek!
    countrywithbooks.blogspot.com

    • Ja sama też nie mam tyle pieniędzy by kupować 10 książek miesięcznie, więc większość pożyczam w bibliotekach, po koleżankach :) można znaleźć mnóstwo perełek :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>